عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تاثیر فناوری پیشرفته و توسعه مدل پذیرش فناوری RFID توسط کارمندان در خرده‌فروشی‌ها

قسمتی از متن پایان نامه :

سیستم‌های هوشمند

می‌توان به کمک RFID سنسورهای عادی مانند سنسورهای دما، لرزش، رطوبت، فشار و .. را تبدیل سنسورهای هوشمندی نمود که در زمینه های متنوعی همچون صنعت، کشاورزی و نظامی مفید می باشند. این سنسورها می‌توانند در کنترل محلی نیز سهیم باشند. این سنسورها، حالت مورد نظر اعم از دما، لرزش و .. را به طورخودکار و بدون بهره گیری از سیم، به آنتن ها ارسال می‌کنند. به عنوان نمونه می‌توان به جمع آوری اطلاعات دما و فشار در پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها و در نقاطی تصریح نمود که سیم کشی یا حضور فیزیکی افراد بسیار خطرناک می‌باشد. در این مناطق، بهره گیری از سنسورهای هوشمند که اطلاعات را به گیرنده ارسال می‌دارند، راه حلی بسیار مطمئن جهت جلوگیری از انفجار یا آسیب های دیگر برای پرسنل می باشد. یا در صنعت ساخت ماشین لباسشویی هوشمندی که قادر می باشد تگ‌های RFID روی لباس‌ها را خوانده و با در نظر داشتن اطلاعات آن‌ها مانند نوع پارچه لباس و رنگ درجه‌ی شست و شو را تنظیم کند و در صورتی که فرد قصد شستن نادرستی از رنگ و جنس لباس‌ها را دارد، هشدار لازم را به او بدهد. یا مثالی دیگر یخچالی می باشد که می‌تواند مواد غذایی داخل خود را شناسایی نموده و هر زمان که یکی از آن‌ها مانند شیر، تاریخ انقضای آن نزدیک گردید به صاحب خانه خبر دهد. و در اخر مثالی در صنعت خودروسازی که می‌توان با بهره گیری از یک برچسب هوشمند RFID در لاستیک اتومبیل، وقتی باد لاستیک کم می گردد یا مشکلی به‌وجود می‌آید، به راننده هشدار داده و از بروز تصادف جلوگیری کند[25].

فناوری RFID علاوه بر کاربردهایی که در بالا به آن تصریح گردید در کنترل ورود و خروج وسایط نقلیه، مدیریت کتابخانه‌ها، تحلیل‌های آزمایشگاهی، کنترل دستیابی، کنترل ورزشکاران در یک ماراتن ورزشی، شناسایی خودرو و زمینه‌های مختلف علمی و صنعتی کاربرد دارد. کوشش کردم با ذکر کاربردهای بالا بخش جامعی از فعالیت‌هایی که با  RFID قابل پیاده‌سازی هستند را اظهار کنم.

در آینده RFID برای بهبود خدمات پس از فروش نیز بهره گیری خواهد گردید. از آن‌جا که تگ‌های RFID بعد از فروش کالا نیز قابل بهره گیری هستند پس می‌توانند کمک بزرگی برای شرکت‌های خدماتی برای ردگیری کالاهای معیوب باشند. وقتی کالایی به هر دلیل مرجوع می گردد سیستم با خواندن تگ اطلاعات مربوط به محصول را گرفته و تاریخچه مخصول را ارائه می‌دهد. به گونه مثال تاریخ خرید، تعداد مرجوعات، عیوب و تاریخ انقضای گارانتی کالا را به دست می‌آورد و ردگیری آن را به مراتب آسان‌تر خواهد نمود[31]. مشکل کاربرد RFID در خدمات بعد از فروش این می باشد که مشتری ممکن می باشد تصور کند حریم خصوصی وی رعایت نشده می باشد به این دلیل که آنان فکر می‌کنند بعد از خرید کالا، کالای موردنظر در حال ردگیری می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

– هدف از اجراء

۱-۷-۱- هدف اصلی

هدف از این پژوهش، تجزیه و تحلیل این مسئله می باشد که فناوری جدید و تکنولوژی جدید چه مزایای برای یک خرده‌فروشی دارد و ایجاد زیرساخت یک فناوری جدید (RFID) تا چه اندازه مورد قبول کارمندان یک کسب ‌وکار می باشد و چه عواملی بر پذیرش این فناوری در سازمان‌ها به‌خصوص خرده فروشی‌ها تاثیرگذار می باشد. به گونه خاص منظر‌های ذیل مورد مطالعه قرار می گیرد: سودمند بودن فناوری و امتیازات جدید برای خرده فروشان (مانند بالا بردن احتمال کسب اطلاعات از محصولات و رفتار مصرف کننده، تسهیل در بهبود طریقه فروش؛ و تاثیر بر رفتار خرید مصرف کننده.)؛ عوامل موثر بر پذیرش فناوری توسط کارمندان خرده فروشی‌ها و سازمان‌ها. لذا سوال اصلی پژوهش پس از معرفی فناوری (RFID) به تحلیل این مسئله می‌پردازد که: کدام یک از ویژگی‌های کارمندان بر پذیرش فناوری RFID تاثیرگذار می باشد؟

 

۱-۷-۲- اهداف فرعی

 • مطالعه تاثیر فناوری در خرده فروشی‌ها
 • مطالعه تاثیر فناوری بر جذابیت پایانه فروش
 • RFID چیست؟
 • مزایا و معایب بهره گیری از RFID چیست؟
 • مطالعه سازگاری با فناوری جدید در سطح پذیرش آن
 • مطالعه ارتباط شغلی کارکنان بر سطح پذیرش فناوری RFID
 • مطالعه نتایج به دست آمده از فناوری توسط کارمندان بر سطح پذیرش فناوری RFID
 • مطالعه تجربه کارکنان در بهره گیری از فناوری RFID بر سطح پذیرش آن
 • مطالعه قابل اطمینان بودن و امنیت بهره گیری از فناوری RFID
 • مطالعه عوامل موثر بر پذیرش فناوری RFID در سطح خرده فروشی‌ها
 • مطالعه تاثیر جنسیت بر پذیرش فناوری RFID