عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ارتباط اعلان تعدیل سود پیش بینی شده هر سهم با قیمت سهام و حجم معاملات

قسمتی از متن پایان نامه :

ویژگی های پیش بینی سود:

سودمندی در پیش بینی یکی از معیارهای مورد اقدام می باشد که متکی به پژوهش های تجربی می باشد. با در نظر داشتن این معیار، اندازه گیری های حسابداری بر حسب توان پیش بینی رویدادهای مورد نظر تصمیم گیرنده مورد ارزیابی قرار می گیرند.

بهترین اندازه گیری روشی می باشد که برای مدتی خاص دارای بالاترین توان پیش بینی از نظر رویداد مورد نظر باشد. این معیار تا کنون در موارد مختلف به کار برده شده می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

براون (Brown) سودمندی روشهای اندازه گیری سود را در پیش بینی ارزش بازار شرکت مورد پژوهش قرار داده می باشد .

گرین (Green) و سگال (Segall ) گزارش های میان دوره ای را با در نظر داشتن دارای تاثیر بودن آنها در پیش بینی سود سالانه ارزیابی کرده اند. هوریگان (Horrigan) توان پیش بینی داده های حسابداری را با در نظر داشتن نسبت­های مالی و تغییرات در درجه­بندی اوراق قرضه پژوهش کرده می باشد. بیور (Beaver) نیز      اندازه­گیری­های حسابداری را به عنوان معیارهای پیش بینی کننده ی ورشکستگی و عدم پرداخت به موقع بدهی ها مورد مطالعه قرار داده می باشد.[1]

اسکینر در پژوهشی درمورد ی اصول حسابداری کانادا، ویژگی های اطلاعات حسابداری چاپ گردیده برای بهره گیری کنندگان را مختصرا تبیین می دهد. او اظهار می دارد که “این اطلاعات بایستی قابل اتکا بوده، به گونه ای موثر به بهره گیری کنندگان منتقل شده و در ضمن مقرون به صرفه نیز باشند”. اسکینر این نکته را متذکر می گردد که “اطلاعات برای قابلیت اتکا داشتن بایستی قابل اندازه گیری و قابل تایید باشند و برای اینکه اطلاعات به گونه ای موثر انتقال یابند، بایستی عاری از هر گونه جانبداری ،کمیت پذیر، افشاء کامل (قابل فهم برای بهره گیری کنندگان ) ساده و به موقع باشند. و بالاخره برای مقرون به صرفه بودن اطلاعات بایستی از نظر تهیه عملی باشند”.

کمیته ی نظارت بر استانداد های حسابداری انگلیس نیز اظهار می دارد “ما معتقدیم که گزارش های مالی شرکت برای سودمندی و تامین اهداف اساسی گزارشگری مالی، بایستی دارای ویژگی هایی از قبیل مربوط بودن، کامل بودن، عینیت در اندازه گیری ها و قابلیت مقایسه داشته باشند”. به گونه کلی همین ویژگی­ها برای صورت­های مالی نیز ارائه می شوند که بایستی به گونه ویژه برای انتشار پیش بینی­های سود به کار برده شوند. اگر چه مطالعات انجام شده در کانادا و امریکا در زمینه ی ویژگی های اطلاعات حسابداری نشان داده می باشد که قابلیت اثبات جزو این ویژگی ها می باشد اما این یکی از ویژگی هایی می باشد که پیش بینی سود ندارد، زیرا که با در نظر داشتن ماهیت پیش بینی سود که در واقع بر اساس معیارهای ذهنی از رویداد­های آتی تهیه شده می باشد، نمی تواند مورد رسیدگی و ردیابی قرار گیرد. البته اگر چه پیش­بینی سود غیر قابل رسیدگی و اثبات می باشد اما بایستی قابلیت تائید داشته باشد.[2]

اختصار اینکه یک پیش بینی سود بایستی عاری از جانبداری، قابل تائید، مربوط، کمیت پذیر، کامل،قابل مقایسه، قابل فهم، به موقع و عملی بودن از نظر “مقرون به صرفه” باشد.

[1] فتاحیان محسن،گزارش سود غیر منتظره بر قیمت سهام،دانشگاه آزاد تهران مرکز،پایان نامه ی کارشناسی ارشد،سال 1384،ص31

[2] آزاد،محمد،.محتوای اطلاعاتی پیش بینی سود شرکت ها، پایان نامه ی کارشناسی ارشد، دانشگاه علامه ی طباطبایی سال 1383،ص 39

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 هدف:

هدف این پژوهش، مطالعه ارتباط ی بین اعلان تعدیل سود پیش بینی شده ی شرکت ها و قیمت سهام و حجم دادو ستد سهام شرکت ها می باشد.

مطالعه ارتباط اعلان تعدیل سود پیش بینی شده هرسهم با قیمت سهام و حجم معاملات

پایان نامه - تز - رشته حسابداری


دیدگاهتان را بنویسید