عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تاثیر فناوری پیشرفته و توسعه مدل پذیرش فناوری RFID توسط کارمندان در خرده‌فروشی‌ها

قسمتی از متن پایان نامه :

RFID:

عملکردRFID  وابسته به دو دستگاه تگ[1] (برچسب)  و کدخوان[2] می باشد که جهت برقراری ارتباط بین یکدیگر از امواج رادیویی بهره گیری می نمایند. تگ‌ها شامل یک میکرو چیپ متصل به آنتن هستند که قابلیت اتصال به اشیاء را دارند و با در نظر داشتن نیاز و کاربرد، در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف طراحی شده‌اند. در واقع تگ‌‌ها در این سیستم وسیله ردیابی و شناسایی هستند. کدخوان حضور تگ‌‌ها را در محیط تشخیص داده و توانایی بازیابی اطلاعات و ارسال آن‌ها را به سیستم مرکزی دارد. این فناوری، یک فناوری بی‌سیم می باشد که اجازه انتقال  اطلاعات را بدون بهره گیری از خط ارتباطی فیزیکی یا خط دید مستقیم نوری که در فناوری بارکد مورد بهره گیری قرار می‌گیرد، فراهم می‌نماید. بطور کلی فناوری RFID از برچسب یا تگ، برچسب‌خوان یا تگ‌خوان، آنتن و نرم‌افزار مدیریت اطلاعات و بانک اطلاعاتی جهت پیاده‌سازی تشکیل یافته می باشد. الگوریتم کلی این سیستم به این شکل می باشد که امواج رادیویی، اطلاعات را بین ارسال‌کننده اطلاعات و دستگاه دریافت اطلاعات جابجا می کند.  به قطعه ارسال‌کننده اطلاعات، برچسب یا تگ و به قطعه دریافت کننده اطلاعات، تگ‌خوان یا برچسب‌خوان گفته می گردد. یک آنتن جهت انتقال سیگنالهای رادیویی بین برچسب‌خوان و برچسب بهره گیری می گردد که هم برای برچسب و هم برای برچسب‌خوان بکار می‌رود. نرم‌افزار مدیریت اطلاعات نیز به مقصود پردازش داده‌های جمع‌آوری شده هست. این نرم‌افزار خاص که معمولاً بر روی یک سرور محلی نصب می گردد، این امکان را می‌دهد تا داده‌های رد و بدل شده با برچسب‌خوان جمع‌آوری شده و مورد پردازش قرار گیرند و در صورت نیاز در بانک اطلاعاتی ذخیره و بازیابی شوند[8].

از کاربردهای RFID می‌توان به بهره گیری در فروشگاه‌های زنجیره‌ای وال-مارت تصریح نمود. در این فروشگاه‌ها هر کالا تگ مخصوص خود را دارد و هر مشتری می‌تواند از طریق یک دستگاه پرتابل ِ مجهز به تک‌خوان هر کالا را شناسایی کرده و اطلاعات مربوط به آن را از طریق پایگاه دادها متصل به فروشگاه بخواند. به خاطر هزینه کمتر و کاربدر بیشتر این فناوری به نظر می‌رسد بهره گیری‌ی گسترده‌ای از آن در صنعت خرده فروشی خواهد گردید[9].

[1] Tag

[2] Tag reader

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– هدف از اجراء

۱-۷-۱- هدف اصلی

هدف از این پژوهش، تجزیه و تحلیل این مسئله می باشد که فناوری جدید و تکنولوژی جدید چه مزایای برای یک خرده‌فروشی دارد و ایجاد زیرساخت یک فناوری جدید (RFID) تا چه اندازه مورد قبول کارمندان یک کسب ‌وکار می باشد و چه عواملی بر پذیرش این فناوری در سازمان‌ها به‌خصوص خرده فروشی‌ها تاثیرگذار می باشد. به گونه خاص منظر‌های ذیل مورد مطالعه قرار می گیرد: سودمند بودن فناوری و امتیازات جدید برای خرده فروشان (مانند بالا بردن احتمال کسب اطلاعات از محصولات و رفتار مصرف کننده، تسهیل در بهبود طریقه فروش؛ و تاثیر بر رفتار خرید مصرف کننده.)؛ عوامل موثر بر پذیرش فناوری توسط کارمندان خرده فروشی‌ها و سازمان‌ها. لذا سوال اصلی پژوهش پس از معرفی فناوری (RFID) به تحلیل این مسئله می‌پردازد که: کدام یک از ویژگی‌های کارمندان بر پذیرش فناوری RFID تاثیرگذار می باشد؟

 

۱-۷-۲- اهداف فرعی

 • مطالعه تاثیر فناوری در خرده فروشی‌ها
 • مطالعه تاثیر فناوری بر جذابیت پایانه فروش
 • RFID چیست؟
 • مزایا و معایب بهره گیری از RFID چیست؟
 • مطالعه سازگاری با فناوری جدید در سطح پذیرش آن
 • مطالعه ارتباط شغلی کارکنان بر سطح پذیرش فناوری RFID
 • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 • مطالعه نتایج به دست آمده از فناوری توسط کارمندان بر سطح پذیرش فناوری RFID
 • مطالعه تجربه کارکنان در بهره گیری از فناوری RFID بر سطح پذیرش آن
 • مطالعه قابل اطمینان بودن و امنیت بهره گیری از فناوری RFID
 • مطالعه عوامل موثر بر پذیرش فناوری RFID در سطح خرده فروشی‌ها
 • مطالعه تاثیر جنسیت بر پذیرش فناوری RFID