عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تاثیر فناوری پیشرفته و توسعه مدل پذیرش فناوری RFID توسط کارمندان در خرده‌فروشی‌ها

قسمتی از متن پایان نامه :

 RFID

با در نظر داشتن این ویژگی مهم، این‌گونه تگ‌ها را می‌توان به منزله‌ی بانک‌های اطلاعاتی سیار در نظر گرفت که اطلاعات پویا و مهمی توسط آنان حمل می گردد. با در نظر داشتن کاهش هزینه تولید این گونه تگ‌ها در سالیان اخیر و کاربرد گسترده‌ی آنان، بهره گیری از سیستم‌های RFID هم‌چنان روندی رو به رشد را با سرعت بالا طی می‌نماید[20].

آخرین روش برای دسته بندی برچسب ها، دسته بندی بر اساس فرکانس رادیویی که در آن اقدام می کنند، می باشد. برچسب ها می توانند به عنوان برچسب های فرکانس پایین (LF)، فرکانس بالا (HF)، فرکانس بسیار بالا (UHF) و برچسب های فرکانس ریز موج دسته بندی شوند. فرکانس در عملکرد برچسب، محدوده خواندن و سرعت انتقال از برچسب خوان را تعیین می کند. برچسب‌هایی که در فرکانس‌های بالاتر و مسافت‌های بیشتر قابل خوانده شدن باشند، برچسب های سریع تری هستند. البته در فرکانس‌های بالاتر، احتمال منحرف شدن موج بالاتر می‌رود[22]. مهم‌ترین عامل اختلاف بین تگ‌ها، فرکانس کار آن‌ها می‌باشد. فرکانس‌های پایین حدود صدکیلوهرتز و فرکانس‌های بالا چند گیگاهرتز را شامل می گردد. بر اساس فرکانس مورد بهره گیری، ارتباطی تگ یا تگ‌خوان نیز تعیین می گردد: فرکانس‌های پایین‌تر برد کمتری را پشتیبانی می‌کنند. عملکرد تگ‌ها در مجاورت مواد فلزی و مایع‌ها با در نظر داشتن فرکانس تغییر می کند و تگ‌های فرکانس پایین، عملکرد و برد بهتری در مجاورت مایع‌ها و فلزها دارند. معمولا هر تگ RFID دارای مقداری حافظه (چند ده بیت تا چند کیلوبیت) برای ذخیره‌سازی اطلاعات می باشد که قابلیت نوشتن و خواندن را دارا هستند. جدول ذیل فرکانس متداول RFID را به همراه برد ارتباطی و قیمت حدودی و کاربرد نمونه به اختصار نشان می‌دهد. در باندهای فرکانس پایین، محدوده خواندن تگ‌های غیرفعال با در نظر داشتن بهره ضعیف آنتن چیزی بیش از یک متر نمی‌باشد. کارآئی سیستم های RFID  متاثر  از سطوح نم دار و یا آبکی می باشد . سیگنال های HF نسبت به  سیگنال های میکروویو و UHF دارای قابلیت نفوذپذیری بهتری در آب و سایر مایعات می‌باشند . طول موج های کوتاه تر UHF دارای استعداد بیشتری جهت جذب در آب می‌باشند. به همین دلیل می باشد که اغلب از تگ‌های HF برای برچسب گذاری مواد مایع بهره گیری می گردد . در چنین مواردی می‌توان از تگ‌های UHF نیز بهره گیری نمود اما محدوده موثر خواندن آن به‌طرز محسوسی کاهش خواهد پیدا نمود. محیط های فلزی بر روی تمامی فرکانس های RFID تاثیر می‌گذارند . سیگنال های فرکانس رادیویی قادر به عبور از فلزات نمی‌باشند و در مواردی که مواد فلزی در مجاورت آنتن کد خوان و یا آنتن تگ قرار بگیرند، رفتار سیستم دستخوش تغییرات عمده‌ای می گردد. سیستم‌های RFID مستعد تداخل امواج از سایر سیستم‌های رادیویی می‌باشند . سیستم‌های RFID  که در باند LF اقدام می‌نمایند، در معرض این آسیب می‌باشند . قابل ذکر می باشد که فرکانس‌های LF ، تحمل اتلاف در مسیر زیاد  و یا تضعیف خیلی کم در مسافت های کوتاه را ندارند ( در مقام مقایسه با فرکانس های بالاتر ). این به آن معنی می باشد که سیگنال های رادیویی سایر سیستم های ارتباطی که در محدوده مشابه فرکانسی LF کار می‌کنند، دارای مقاومت میدانی بالائی در آنتن یک مطالعه کننده RFID خواهند گردید که می‌تواند به تداخل امواج منتج گردد. در سمت دیگر طیف، سیستم های میکروویو دارای استعداد کمتری برای تداخل امواج می‌باشند چراکه افت مسیر در باند میکروویو برای فرکانس‌های پایین بسیار بیشتر می باشد[23]. جدول ۱ فرکانس‌های متداول RFID را به همراه برد ارتباطی و قیمت حدودی و کاربرد نمونه به اختصار نشان می‌دهد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– هدف از اجراء

۱-۷-۱- هدف اصلی

هدف از این پژوهش، تجزیه و تحلیل این مسئله می باشد که فناوری جدید و تکنولوژی جدید چه مزایای برای یک خرده‌فروشی دارد و ایجاد زیرساخت یک فناوری جدید (RFID) تا چه اندازه مورد قبول کارمندان یک کسب ‌وکار می باشد و چه عواملی بر پذیرش این فناوری در سازمان‌ها به‌خصوص خرده فروشی‌ها تاثیرگذار می باشد. به گونه خاص منظر‌های ذیل مورد مطالعه قرار می گیرد: سودمند بودن فناوری و امتیازات جدید برای خرده فروشان (مانند بالا بردن احتمال کسب اطلاعات از محصولات و رفتار مصرف کننده، تسهیل در بهبود طریقه فروش؛ و تاثیر بر رفتار خرید مصرف کننده.)؛ عوامل موثر بر پذیرش فناوری توسط کارمندان خرده فروشی‌ها و سازمان‌ها. لذا سوال اصلی پژوهش پس از معرفی فناوری (RFID) به تحلیل این مسئله می‌پردازد که: کدام یک از ویژگی‌های کارمندان بر پذیرش فناوری RFID تاثیرگذار می باشد؟

 

۱-۷-۲- اهداف فرعی

 • مطالعه تاثیر فناوری در خرده فروشی‌ها
 • مطالعه تاثیر فناوری بر جذابیت پایانه فروش
 • RFID چیست؟
 • مزایا و معایب بهره گیری از RFID چیست؟
 • مطالعه سازگاری با فناوری جدید در سطح پذیرش آن
 • مطالعه ارتباط شغلی کارکنان بر سطح پذیرش فناوری RFID
 • مطالعه نتایج به دست آمده از فناوری توسط کارمندان بر سطح پذیرش فناوری RFID
 • مطالعه تجربه کارکنان در بهره گیری از فناوری RFID بر سطح پذیرش آن
 • مطالعه قابل اطمینان بودن و امنیت بهره گیری از فناوری RFID
 • مطالعه عوامل موثر بر پذیرش فناوری RFID در سطح خرده فروشی‌ها
 • مطالعه تاثیر جنسیت بر پذیرش فناوری RFID